Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 101

Čtyři různé otázky:

Nebudete výjimečně hádat místo, protože vás zavedu do Pražské ZOO, ale otázky pro vás budu mít hned čtyři!

Vzhledem k tomu, že mám a celá naše rodina má k Pražské ZOO blízko, napadlo mě udělat malou prohlídku.

Zoologické zahrady se v průběhu 19. století zakládaly průřezem všech evropských metropolí. Praze se však tento trend dlouho vyhýbal. Pravděpodobně na tento velký úkol nebyl dostatek sil ani financí, protože v té době se budovalo Národní muzeum a všichni odborníci byli plně vytíženi tam. Několik snah o zbudování ZOO postupem času vzniklo, ale vždy narazilo na problémy. Jedním z nich bylo i najít vhodnou lokalitu. V plánu byla Stromovka, Nebozízek, Letná, Štvanice i zahrada Kinských. V zahradě Kinských i ve Stromovce dokonce malé “zookoutky” vznikly, ale ne na dlouho. Nakonec vyhrála Troja. Velké plus bylo, že velkostatkář Svoboda věnoval pro tento účel 24 hektary pozemku. Další obří plus byla rozmanitost prostoru – louky, lesy, skály – od každého kus. No a od roku 1927 se začalo budovat. První návštěvníci, prozatím jen v sobotu a v neděli mohli ZOO navštívit  od 28. září 1931. A začaly samozřejmě těžkosti, finanční problémy, nepřízeň úřadů a následně i problémy se zvířaty. Hromadné úhyny, pandemie a to vše jen podporovalo nepřející hlasy těch, kteří volali po změně vedení zahrady.

A to je má první otázka! Kdo byl zakladatelem naší ZOO? (Na fotce s manželkou a malými lvíčky; a sám u pracovního stolu).

Mezi prvními zvířaty byla třeba i lvice Šárka, která měla jako kotě být původně dar ředitele cirkusu Rebernigg našemu prezidentovi. Ten dar ale odmítl, tak lvici cirkus věnoval nové ZOO. Jako úplně první obyvatel ZOO ještě před otevřením byla vlčice Lotta. Většina zvířat byla ZOO darována. Hana Benešová věnovala amazoňana modročerveného; paní Tylová – majitelka restaurace Javorina na Žižkově věnovala makaka jávského; Státní lesy věnovaly srnečka Ríšu; koně Převalského věnovala Vysoká škola zemědělská v Netlukách; roku 1933 ze Srí Lanky přivezli ročního slůně Babyho, který dokonce chodil po ZOO volně. Téhož roku získala zahrada i dva lachtany Hýtu a Batulu a to je

moje druhá otázka – kdo věnoval tyto dva krasavce zahradě?

Prošla léta válečná, několik povodní a řada ředitelů. Přes všechny těžkosti naše zoologická zahrada vzkvétá. Je jednou z nejnavštěvovanějších v Evropě, nejkrásnějších a největších. Zapojuje se do záchranných projektů ohrožených druhů. Organizuje sbírky pro záchranu oblastí postižených katastrofou, naposledy jsme přispívali při obřím požáru Austrálie. Přispěla jsem a stala jsem se adoptivním rodičem klokánka králíkovitého. (jak říkám – máme to v rodině). Můj strejda Honza je adoptivním rodičem želvy obrovské. Mamky tatínek pro ZOO pracoval a ona vyrostla v bytě 2kk na Vinohradech s celou rodinou obklopena klecemi s ptáky a sem tam i s chlupatým kamarádem, jako třeba lvicí. (Byla to běžná praxe, že si zaměstnanci zahrady museli brát domů zvířata, která měla být třeba v karanténě, nebo museli pomáhat při odchovech).  Pražská ZOO také pomáhá návratu vzácných zvířat do volné přírody.

A to je další moje třetí otázka! Odchovem kterého zvířete je naše ZOO vyhlášena a díky naší zahradě bylo několik kusů navráceno vloni zpět do jejich původního teritoria – Mongolska a ani naše domovina není o jejich výskyt ochuzena a můžeme je pozorovat na kopci Dívčí hrady na Zlíchově?

Naše ZOO se neustále zlepšuje, rozšiřuje, modernizuje a obohacuje novými přírůstky. Ten poslední na moji návštěvu ještě čeká a brzy se jí dočká! Plánuji ho navštívit do dvou týdnů.

A to je moje čtvrtá otázka: Které zvířátko je tím posledním milým obyvatelem ZOO a kadí hovínka ve tvaru krychliček? (což marketingově ihned využili a už se prodávají cukrovinky ve tvaru kostek )

Každá zoologická zahrada potřebuje podporu, ať už sponzorským darem, příspěvkem nebo tím, že tam zajdeme pravidelně na procházku a přispějeme vstupným. Nejen ta pražská, ale i ta, i když je nejnavštěvovanější, potřebuje helfnout hlavně v téhle době.

Tak doufám, že jsem vás novým kvízem potěšila a že jako 101. byl dostatečně zajímavý.