Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 106

Hledáme název města,

Dnes bych vás ráda vzala do města, kam jezdím velmi často. Leží jihozápadně zhruba 120 km za Prahou těsně před branou Šumavy. Míjíme Plzeň, projedeme Přeštice a jsme tam!

V tomto městě žili Svatopluk Čech, Jiří Suchý (který tu i teď u příležitosti svého obřího životního jubilea koncertoval), Karel Klostermann, Guth-Jarkovský, František Křižík, František Palacký, Jan Pilař a mnozí další. Někteří zde studovali, jiní se tu narodili – prostě to není zanedbatelné město.

Královské město bylo založeno 1260 Přemyslem Otakarem II. na místě, kudy procházela obchodní cesta z Čech do Bavor. V 15. a 16. století město vzkvétalo a patřilo mezi 10 nejvýznamnějších českých měst. Roku 1547 bylo uváděno jako 7. nejbohatší město v Čechách. V tomto období rozkvětu obyvatelé postavili dominantu náměstí – Černou věž a po ní i renesanční radnici. V době pobělohorské dostalo na frak i toto město a jeho blahobyt upadal. Město se zmátořilo opět až s příchodem jezuitů, kteří zde vybudovali kolej, barokní kostel a pod ním katakomby. A jimi je toto město mimo jiné vyhlášené, protože v nich leží desítky mumií. V letech 1679 – 1783 zde bylo uloženo až 200 těl. Zřejmě by se v tom pokračovalo i dál, kdyby Josef II. roku 1784 pohřbívání v kryptách nezakázal. Ventilační systém tu zajistil mumifikaci těl. Dvě z těchto “našich” mumií byly i exponátem na velké celosvětové putovní výstavě Mumie světa, která byla u nás k vidění v roce 2018. Na začátku 20. století při stavebních úpravách byla ventilace dělníky ucpána a mumie se začaly rozpadat. 140 zničených mumií je pohřbeno na hřbitově sv. Jakuba. Dnes je ventilační systém zase v pořádku a my můžeme vidět posledních 38 mumifikovaných těl úhledně uložených ve skleněných rakvích. V 16. století se ve městě začaly konat poutě za místní Pannou Marií. Obrazem, který roní krvavé slzy – můžete vidět v místním muzeu.

Další nepřehlédnutelnou památkou je barokní lékárna U Bílého jednorožce z roku 1639 a v provozu byla až do poloviny 20. století. Její návštěvu vřele doporučuju nejen pro velmi zajímavý interiér a původní vybavení, ale když budete mít kliku, tak i kvůli výkladu, který stojí opravdu za to! Paní průvodkyně – lékárnice byla velmi zapálená a při výkladu léčebních praktik byla velmi podrobná a vyčerpávající.

Město proslavily třeba i podniky Kozak, Šumavan i Škoda.

Když se roku 1813 podařilo místním pěstitelům vyšlechtit pestrobarevné odrůdy karafiátů z původní francouzské drobnokvěté varianty, stalo se světoznámým i v tomto oboru na mnoha světových výstavách.

To byla velká nápověda že?

Myslím, že Černá věž, mumie a karafiáty vedou jasně k jednomu cíli!