Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 122

Hledáme název městysu

Dnes bych vám ráda představila městys, který se může pyšnit několika raritami, kvůli kterým se rozhodně vyplatí sem na výlet zajet 🙂

Městys leží mezi Horšovským Týnem a Švihovem, tedy na Domažlicku. Kromě jiného je naprosto nutné zajít do místního Muzea techniky a řemesel. Tak rozsáhlé a zajímavé muzeum se hned tak nevidí! Najdete tu naprosto všechno. Plně vybavenou hospodu, kadeřnictví, ordinaci zubaře, kloboučnictví, knihárnu, řeznictví… prostě je tu toho spousta a spousta zajímavého tradičního i velmi neobvyklého. Kromě jiného tu mají ještě jednu velmi zajímavou věc a tou je divotvorný mlýn pro mletí bab na mladé dívky. V loňském roce, přesně 6. června 2022 dokonce tento městys obdržel od Plzeňského kraje ocenění za přínos městyse a jeho obyvatel tradiční lidové kultuře a jeho “divotvorný mlýn na báby” se zapsal do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Plzeňského kraje.

A jak to vlastně s tím slavným mlýnem je?

Když navštívíte místní muzeum, pustí vám krátký dokument, který je naprosto skvělý a je velká škoda, že není nikde ke stažení, protože je to fakt legrace a tvůrci si na něm dali opravdu záležet! Dříve se mlelo v poměru 7:1, roku 1949 byl však mlýn upraven na 1:1, takže se nemusí shánět 7 bab, stačí pouze jedna… Mlýn sestrojil místní občan Matěj Kajetán Černý. Mlýn na parní pohon přemílá staré báby, strukturálně je rozloží a zpět sestaví na mladé. A teď realita 🙂 :

Před dávnými lety místní občané nelibě nesli, že oni  – měšťané musí vozit semlít obilí do okolních vesnic. Bylo to dáno tím, že městečko nemělo dostatečný vodní tok, na němž by mohl být mlýn. A tak místní podnikavec postavil mlýn parní. Ale brzy se ukázalo, že parní mlýn nemůže konkurovat vodním klepáčům – provoz byl dražší a mouka horší. A tak sedláci zase začali jezdit k pánům otcům „na vodě“ a do místního parního mlýna se trousily s mletím jen staré babičky se svými pytlíčky obilí. Mlynáři z okolí viděli, jací zákazníci panu otci zbyli, a začali roztrušovat, že babky k němu chodí, aby semlel je, aby opět omládly. Mlynář, beztoho již v úpadku, mlýn zrušil, ale místní chasa na posměch udělala maketu mlýna a o masopustu s ním projížděli po obci a karikovali přemílání starých bab na mladé dívky. Roku 1879 napsal Jan Neruda do Humoristických listů tento veršík: “Máte-li kde starou pannu škaredou a zvětšelou, pošlete ji do ???, oni Vám ji přemelou.“ Slavnosti mlýna se konají po pěti letech, další mletí by mělo proběhnout příští rok 🙂 tak se připravme!

A když nás nesemelou, tak si můžeme alespoň zakoupit slavnou místní keramiku, která se zde vyrábí již od roku 1785 a dodnes zde dílna pana Volfa, který byl jmenován mistrem lidové umělecké výroby, tvoří tradičně původní technologií. Ale hlavně, je to opravdu krásný suvenýr z Domažlicka…

Už víte, kam za mládím a krásou?