Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 128

Hledáme název obce

Dnes bych vám ráda představila obec, cca 10 km západně od Berouna. Městečko obklopují buližníkové masivy, ale k těm se ještě dostaneme. Nejdůležitějším faktem, který vás nejspíš navede k cíli je, že se v této malebné obci narodil v krásném dřevěném domku roku 1773 národní buditel Josef Jungmann.

Obec patřila ke karlštejnskému panství, jsou zde ložiska železné rudy, těžila se tu rumělka a rýžovalo zlato. Největším zdrojem železné rudy, byla nedaleká Krušná hora. V okolních lesích se nacházelo mnoho milířů, v nichž uhlíři pálili dřevěné uhlí pro železářské pece. Podle pověsti se v hlubokých lesích ztratil při lovu český kníže Oldřich, kterého našel uhlíř Matěj a nechal u sebe přenocovat. Na oplátku byl pozván na návštěvu k Oldřichovi – a to je obsah divadelní hry loutkáře Matěje Kopeckého Posvícení v XXX.

Na Krušné hoře je od roku 2015 dominantou rozhledna Máminka, vysoká 33 m ve tvaru trianglu. Z rozhledny je při dobré viditelnosti překrásný výhled třeba až na Šumavu či Ještěd. Ale nejen z rozhledny jsou krásné vyhlídky. Cestou okolo městečka můžete vyšplhat na buližníkové skalky – sluky, nebo jinak monadnoky. Dokonce je zde největší buližníkový masiv v České republice. Na vrcholech jsou umístěna kovaná “mířidla”, která jsou namířena na důležitá místa blízkého okolí… třeba na rozhlednu, městečko, nebo hrad Točník.

V jedné ze skal je jediná nekrasová jeskyně na Berounsku a váže se k ní krásná pověst. V nejzazším koutě jeskyně je kamenný stůl, za nímž prý sedává panna v bílém rouchu a šije košili. Každým rokem udělá jeden jediný steh. Až bude košile došita, přijde konec světa. Tak snad má před sebou ještě hodně práce 🙂

No a ještě jedna pověst tvrdí, že se sem chodí pro rozum, ale nesmíte s ním přejít přes vodu. To ale bohužel nejde, protože obec obklopují potoky…

Už víte, jaké krásné místo jsme dnes navštívili?

Zábavné pátrání přeje Ivča