Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 130

Hledáme název obce a zámku,

obec se zámkem, kterou se mnou dnes navštívíte leží 30 km před Karlovými Vary na cestě z Prahy, na úpatí Doupovských hor.

První písemné zmínky o tomto místě jsou uváděny kolem roku 1358. První zmínka přímo o zámku pochází až z roku 1526. Panství i zámek střídají velmi často majitele… sňatky, konfiskace… Důležitým majitelem je markýza Laverne, která prodává panství roku 1797 Janu Antonínu Pergenovi z Pergenu, kdy je v dokumentech udáván i dluh více než 810 zlatých dílně Matyáše Bernarda Brauna z roku 1737. Dalším majitelem je hrabě Vincent Thurn Valsassina, který roku 1937 prodává panství se zámkem poslednímu soukromému majiteli zámku dr. Janu Larisch-Mönnichovi, jemuž je roku 1945 na základě Benešových dekretů majetek zkonfiskován. Po válce se zámek stal sanatoriem pro válečné veterány a v 50. letech zde bylo útočiště pro korejské děti a dětský domov.

V roce 1976 zámek vyhořel a oprava bohužel trvá dodnes.

Zahrada kolem zámku je jednou z nejkrásnějších v Čechách a zdobí jí sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna. V zadní části stojí dost zdevastovaný letohrádek, kolem něj vede alej, která končí u obelisku, na kterém můžeme ještě dnes vidět podpisy korejských dětí, které tu byly v době Korejské války ubytovány.

Před zámkem je dnes krásně opravený teatron. Tato stavba byla určena pro divadelní a hudební produkce pod širým nebem. Uprostřed spodní části teatronu je umístěn erb Štampachů, jednoho z majitelů zámku.

Ovšem nejkrásnější a nejdůležitějším místem, které prostě musíte vidět, je zámecká kovárna. Otlučená a nevzhledná budova skrývá o to větší překvapení! Uvnitř se totiž v překrásné expozici nachází nespočet soch Matyáše Bernarda Brauna. Lapidárium si můžete prohlédnout za doprovodu zvukových i světelných efektů podle svého výběru… Projdete se mezi sochami za zvuku bouře nebo ve světle plamenů… Je to opravdu nezapomenutelný zážitek! Sochařská výzdoba srovnatelná s Kuksem vznikla zde na zámku právě na popud hraběte Františka Antonína Šporka, který se s majitelem zámku Janem Ferdinandem Kagerem z Globenu přátelil a doporučoval mu spoustu vylepšení zámku a s tím spojené služby svého oblíbeného sochařského mistra. Na památku Šporkovy návštěvy zde můžete vidět i sochu, která znázorňuje právě hraběte. Braun se zde tedy opravdu vyřádil, škoda, že se také nedožil zaslouženého finančního ohodnocení. V záznamech se právě dovídáme, že Braun podal žalobu na hraběte Jana Ferdinanda Kagera z Globenu pro dluh. Po požáru zámku byly sochy přemístěny do kláštera v Kladrubech, teď jsou již ale zpět doma. Při prohlídce soch s mytologickou tématikou se dozvíte spoustu zajímavého z bájí. Například jak třeba vzniklo sousloví “panická hrůza”… To bylo tak 🙂 Pan – bůh lesů, lovců a pastýřů se narodil s kozlíma nohama, rohy a dlouhými vousy. Jeho matka z něj dostala strach a prchla od něj v panické hrůze. Tak tak…

Uvnitř v zámku probíhají rozsáhlé rekonstrukce, ale i tak je jeho návštěva velmi zajímavá. V přízemí je umístěn unikátní projekt! Od roku 2021 je zde expozice zachráněných fresek z kostela sv. Wolfganga v Doupově. Díky odvaze několika restaurátorů se v letech 1966-68 podařilo zachránit gotické fresky nevyčíslitelné hodnoty, když se tehdy rozhodlo o vytvoření vojenského újezdu v Doupovských horách a tím padlo za oběť mnoho budov i celých měst vč. tohoto kostela.

Víte, kam jsem vás tentokrát pozvala? Navštívit toto místo opravdu stálo za to! Doporučuji všem!