Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 146

Hledáme název obce

Dnes se opět podíváme směrem k Šumavě. Město se zámkem, na které se dnes budu ptát, leží na vrcholu trojúhelníku s městy Strakonice a Sušice v okrese Klatovy.

Osada při řece Otavě u bývalého naleziště zlata byla v roce 1292 povýšena na město. Bavorové ze Strakonic zde vybudovali opevnění a strážní hrad. Roku 1478 se stal majitelem města nám již známý Půta Švihovský. Za doby Švihovských, kteří toto město vlastnili celých 150 let, se přestavěl hrad na zámek, založil klášter a zavedl vodovod, který od roku 1503 sloužil až do roku 1932! Pak tudy prošla vojska za třicetileté války, Švédové, rod Šternberků, Rummerskirchů i rod Kinských z Vchynic a Tetova, kteří zdejší zámek vlastnili až do roku 1945.

Dnes na zámku sídlí muzeum města. Konají se zde výstavy, svatby i jiné akce. Největší a dechberoucí místností je bezesporu Velký sál. Ten vznikl kolem roku 1680 a je vyzdoben překrásnými freskami. Ta nástropní měří celých 75m2 a zachycuje husity v bitvě pod Vyšehradem. Pod stropem najdeme vyobrazená jihočeská města. Je jich šest a kromě toho našeho tu je Písek, Tábor, Hluboká, Zahájí a České Budějovice.

Ovšem to nejunikátnější v tomto sále jsou fresky na stěnách… Jak trefně podotkla paní průvodkyně… “fresky na stěnách zobrazují běžné výjevy z vojenského prostředí”. Co si tak pod tím představíte? No rozhodně ne tvrdou realitu… Na stěnách totiž uvidíte porcování koní, okrádání mrtvých nebo rozlévaní kořalky markytánkami.

A čím kromě zámku a kláštera město proslulo? Třeba Rummerskirchové toto město proslavili hlavně tím, že zde založili v řece Otavě umělý chov perlorodek. O historii otavských perel se můžete dovědět víc v zámeckém muzeu. Poslední výlov perlorodek tu byl v roce 1944. Nebo vám toto město může být známé díky výrobě hokejek. Byl zde také až do roku 2004 druhý největší závod Jitexu. Původně to byl před znárodněním od roku 1928 soukromý pletařský závod pana Měřičky a od roku 1949 již patřil pod Jitex. O této historii byla na zámku výstava zrovna, když jsme tam byly my. Přikládám fotky, abyste zavzpomínali na hadříky, které jsme jistě všichni měli v šatníku 🙂

Každoročně v červnu se zde konají slavnosti kaše. To proto, že se ve 14. století město odmítlo podrobit královskému majestátu panovníka Rudolfa Habsburského, kterému se pro jeho střídmost v jídle přezdívalo král Kaše. Král si na vzbouřence přijel došlápnout a nakonec tu zemřel na úplavici.