Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Besedy 2013

10. 1. 2013 Boris Dočekal - Jak vzniká kniha

Ve čtvrtek 10. ledna jsme měli možnost si popovídat s Borisem Dočekalem – spisovatelem, nakladatelem, dramatikem a novinářem – působícím v Jihlavě.

V posledních dvaceti letech vydal řadu knih čerpajících z rozhovorů se známými herci, režiséry, malíři i spisovateli. Edituje úspěšnou edici Česká povídka. Slivenecké knihovně věnoval tři knihy, které si můžete půjčit.

Melancholický klaun Milan Lasica

Ach, ty matky (Svět matek zasažený rodinnými problémy a konflikty, zejména s dcerami – povídky deseti současných spisovatelů)

Miloval jsem Martu K. (Román je příběhem stárnoucího novináře).

22. 1. 2013 RNDr. Aleš Krejčí - Indie

Knihovna ve Slivenci 22. 1. 2013 zorganizovala besedu s cestovatelem specializovaným na mimoevropské země a kultury, zejména Asii – s RNDr. Alešem Krejčím, který nás svým povídáním pozval do teplých krajin. Putovali jsme s ním do západní části Indie do svazového státu Rádžastán.  Prošli jsme starobylými městy Bikanérem a Džodhpurem. A pak už byla jenom poušť, kamení, tu a tam keříček, trs trávy a písečné duny k vzdáleným obzorům. Potkali jsme obyvatele pouštních oaz. I tento drsný kraj není bez života – stáda koz putují za trávou, v poušti žijí ptáci, brouci, mouchy, štíři i hadi. Králem pouště je však velbloud – všestranně využitelný pomocník. Cílem této besedy bylo nejen poznat cizí kraj, odlišný způsob života, ale i najít si čas na přemýšlení o našem světě, co opravdu potřebujeme, co chceme, jak se chováme k sobě i přírodě.

5. 2. 2013 manželé Vackovi - Vlakem do Pekingu

Beseda manželů Vackových „Vlakem do Pekingu“ se uskutečnila 5. 2. 2013. Oba přednášející jsou sliveneckým občanům již dobře známí.  Po roce nás navštívili s povídáním o své velké asijské cestě, která měla docela obyčejný start na Smíchovském nádraží. Oba cestovatelé putují světem na kole, tentokrát však vzhledem k obrovským vzdálenostem zvolili trasu zkombinovanou s dopravou po železnici. Povídání o cestě legendární Transsibiřskou magistrálou napříč Ruskem bylo doplněno promítáním. Postupně jsme s oběma cestovateli navštívili Polsko, Pobaltí, carské město Petrohrad, zastavili se na Rudém náměstí v Moskvě a poté sledovali z okénka vlaku ruský venkov, břehy jezera Bajkal a přesunuli se do hlavního města Mongolska – Ulánbátaru. Dále jsme částečně ze sedla kola, částečně po železnici navštívili Čínu, Tibet, Nepál, Indii, Irán, Turecko a Balkán.

 

19. 2. 2013 Mgr. Petr Škrabala - Národní parky USA

Beseda Mgr. Petra Škrabaly „Národní parky USA“ se konala 19. 2. 2013. Přitažlivé téma přednášky se podepsalo i na návštěvnosti, který bývá i tak na besedách o cestování značná. Cesta, kterou nám autor přednášky přiblížil, byla věnována přírodnímu bohatství západu USA. Vedla ze San Francisca do Yosemitského národního parku, NP Sequoia, Kings Canyon a Death Valley. Byly promítnuty neotřelé fotografie známého Grand Canyonu (UNESCO), či Monument Valley, nebo méně známého NP Wupatki se zbytky prastarých indiánských staveb z červenohnědých cihel, či NP Sunset Crater – sopečný kužel vulkánu. Jedním z posledních navštívených NP byl Joshua Tree. Po besedě následovala diskuze s mnoha dotazy návštěvníků týkajících se praktických zkušeností z cestování po USA.

26. 3. 2013 RNDr. Jana Plamínková - Kambodža ráj i peklo

V rámci pravidelných cestopisných přednášek jsme pozvali v úterý 26. 3. 2013 naší paní starostku RNDr. Janu Plamínkovou, aby se s námi podělila o dojmy z dovolené v Kambodži. Cestovali jsme tedy s ní – nejdříve podle mapy a pak nám ukázala spoustu zajímavých snímků, které doprovodila slovem.

Navštívili jsme ANGKOR TOM, bývalou metropoli království Angor, prohlédli si nejpozoruhodnější chrámy tohoto dávného města – BAYON TEMPLE s 54 kamennými věžemi, z nichž každá je vyzdobena čtyřmi kamennými obličeji směřujícími do čtyř světových stran. Prošli jsme chrám PROHM TEMPLE, původně buddhistický klášter, kde v době největší slávy žilo 12 000 mnichů. Stěny chrámů jsou porostlé kmeny a kořeny stromů z nedaleké džungle a tvoří fantastické útvary – vhodnou atrakci pro fotografy a turisty. Viděli jsme největší náboženskou stavbu světa – ANGOR WAT. Výletní lodí jsme pluli po sladkovodním jezeře TONLE SAP a navštívili „plovoucí vesnice“. Život je tam tvrdý a milosrdný zároveň – zemědělská půda je velmi úrodná a dává dobrou obživu obyvatelům. Ruční práce – jako je výroba hedvábí – od bource morušového až po krásné vzory utkaného surového hedvábí. Zajímavý byl i trh v SIEM REAPU, kde nabídka, prodej a nákup zboží všeho druhu probíhá na lodích. Zejména výběr ovoce a zeleniny byl pastvou pro oči!

Nedávná historie s vládnoucími Rudými Khméry – z počátku vítanými, ale posléze velmi obávanými vládci – svědčí o politickém jednání, které se vymyká zdravému rozumu.

Besedu můžeme zařadit mezi ty velmi zajímavé, které jsme ve Slivenci měli. Škoda, že přišlo méně posluchačů – snad vás odradila nekončící zima a fujavice, která ten večer vládla okolí.

15. 4. 2013 Iriši Palečková - Kamenný vesmír

Pozvání přijala paní Palečková, která vede pozoruhodný maličký obchod přímo na zelené tramvajové zastávce „Poliklinika Barrandov“ – KAMENNÝ VESMÍR. Bude nám povídat o síle, která vyzařuje z kamenů a další zajímavosti.
Těšíme se na Vaši návštěvu.

6. 5. 2013 Ing. Blanka Pejšková - O výživě a stravování

Na pravidelnou schůzku seniorů jsme pozvali 6. 5. 2013 poradkyni na výživu ing. Blanku Pejškovou (naši spoluobčanku ze Slivence). Je členem Aliance výživových poradců, působí ve Světě zdraví Siluet na Smíchově. Pomáhá najít lidem cestu k lepší stravě i zdraví. Ve starším věku v těle každého člověka dochází k celé řadě změn, ale díky vyváženému stravování, dostatku pohybu a dobré náladě se můžeme cítit dobře a stále produktivně. Její přednáška byla velmi zajímavá a podnětná. Domluvili jsme se, že v přednáškách o stravování budeme pokračovat – v září na programu bude pitný režim.

14. 5. 2013 MDS Kostým - Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka

Již třetím rokem, vždy v květnu, naši obec navštívila divadelní společnost jednoho herce. Tentokrát jsme se těšili na představení Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka. Je to hudební monodrama na motivy stejnojmenné baladické prózy a básní Rainera Marii Rilka, které napsala, upravila a pak i představení řídila Květa Drahokoupilová. Celých 90 minut nás bavil – hrál a zpíval pan Michal Boška. Byl opět skvělý. Věříme, že budeme moci dodržet tradiční květnové vystoupení i příští rok a už nyní se na setkání těšíme.

28. 5. 2013 Antonín Fojtů - Život na moři

V měsíci březnu a dubnu letošního roku zorganizovala knihovna ve Slivenci ve spolupráci se Základní devítiletou školou postupně 3 besedy pro žáky naší školy. Pozvali jsme sliveneckého občana – námořního kapitána pana Antonína Fojtů, který celý svůj aktivní život strávil na moři. Jeho vyprávění bylo poutavé, velmi zajímavé a nám suchozemcům vzdálené. Pan kapitán Fojtů dětem povídal, jak se k tomuto zaměstnání dostal: od chlapeckého snění – po usilovnou a tvrdou práci na studiích, absolvoval úspěšně námořní akademii v polském Štětíně, musel se pilně učit cizím jazykům a na svém vzdělávání neustále pracovat. Plavil se na školní plachetnici, na lodi Republika ve funkci třetího palubního důstojníka a pak postupně na třinácti našich lodích v různých funkcích. 25 let velel na lodi Kladno. Jeho výklad byl doprovázen promítáním fotografií a zpestřen námořnickými historkami. Děti měly možnost nahlédnout do knížek o práci na moři a zeptat se co je zajímalo. Beseda se protáhla, protože otázek bylo hodně.

Přejeme panu kapitánovi Antonínovi Fojtů hodně zdraví, aby byl stále tak čilý a příjemný.

1. 10. 2013 Mgr. Petr Škrabala - Z Kodaně do Uppsaly

Beseda z Kodaně do Uppsaly se konala v úterý 1. 10. 2013 v zasedací místnosti úřadu. Zajímavé vyprávění Mgr. Petra Škrabaly o návštěvě Kodaně – pulzující, kosmopolitní a otevřené bráně Skandinávie – bylo doplněné jak je u cestopisných besed zvykem, videoprojekcí. Autor se zaměřil na současnou moderní architekturu i tradiční turistická místa Kodaně. Po seznámení s největšími pamětihodnostmi hlavního města Dánského království se posluchači spolu s autorem vydali do Švédska a přes Malmo a Stockholm doputovali do univerzitní Uppsaly.

7. 10. 2013 Ing. Blanka Pejšková - výživová poradkyně

S  poradkyní na výživu ing. Blankou Pejškovou jsme pro seniory zorganizovali přednášku na výše uvedená témata. Sešli jsme se v Klubu seniorů 7. října a povídali si o správné výživě, dostatečném přísunu tekutin, omezení konzumace slazených nápojů, důležitosti pravidelného stravování s vyváženým množstvím základních živin: sacharidů, tuků a bílkovin. Poradila nám, jak udržet kondici i váhu ve vyšším věku, vysvětlila co je to vlčí hlad. Protože ona i my –  senioři tyto informace bereme vážně, plánujeme hned po Novém roce společnou návštěvu jedné z prodejen zdravé výživy a pak následně společné vaření z nakoupených produktů.

Paní Blanka Pejšková je naší spoluobčankou ze Slivence. Působí jako poradce pro výživu ve Světě zdraví Siluet na Smíchově. Je členem Aliance výživových poradců. Doma ve Slivenci provádí reflexní ošetření chodidel. Pomáhá najít lidem cestu k lepší stravě i zdraví.

7. 11. 2013 Sabina Laurinová - Květinám

Tichý klidný a na listopad překvapivě teplý večer – 7. listopad 2013. Večer, který se přímo nabízel k zamyšlení, klidu, svíčkám a pohodě. V této atmosféře proběhlo v knihovně čtení z básnické sbírky Květinám, autorky Blanky Pejškové ze Slivence. Svůj kouzelný hlas a srdce propůjčila básním herečka Sabina Laurinová. Nechyběl smích a nechyběly slzičky laskavých posluchačů. Nechyběly ani domácí koláčky, vínko a čaj s vůní blížících se vánoc. Nechyběla ani hudba. Čtení básní bylo protknuto skladbami a zpěvem Pavly Kubáškové z Radotína, která zhudebnila texty autorky básní. Co dodat – zážitek, který si každý z přítomných odnesl ve svém srdci.

10. 12. 2013 RNDr. Václav Cílek - Krajina a klimatické změny

Sdělení informací bylo velmi zajímavé, podložené dlouholetým studiem a pozorováním i hlubokým citovým prožitkem. Jeho návštěvu ve Slivenci lze komentovat pouze jeho vlastními slovy z nejnovější vydané knihy: Krajiny domova.

Václav Cílek:

Mnoho let, vlastně celý život jsem procházel naší zemí. Měl jsem přitom pocit, že jsem hodně dostal a chtěl jsem to nějak vrátit. Začal jsem o krajině psát a přemýšlet. Postupně jsem si uvědomil, že pocit štěstí a spokojenosti sestává, jak říkají dávní filozofové, z mnoha dober. Krajina a příroda jsou jedním z nich, ale na to většina lidí přijde až tehdy, když má děti či vnoučata. Nejvíc se nám totiž skrývají ty věci, jež jsou kolem nás a které vidíme skoro každý den.