Úřad městské části Praha-Slivenec
K Lochkovu 6, 154 00 Praha 5 - Slivenec
tel: 251 818 044, 251 813 754, fax: 251 811 587
e-mail: slivenec@praha-slivenec.cz, posta@praha-slivenec.cz


Úvodní strana  Fotogalerie/Články  >  Fotogalerie/Články 2010  >  23.10.2010 - Otevření naučné stezky 

23.10.2010
Otevření naučné stezky
Naučná stezka sliveneckého mramoru otevřena!

Mnozí občané Slivence si jistě všimli nových tabulí v centru obce a dále v ulicích K Lochkovu a K Cikánce, případně někteří došli až na obecní louku, kde je poslední panel nově otevřené naučné stezky. Ta se slavnostně otevírala 23. října 2010 – viz fotografie. Realizace naučné stezky byla hrazena z grantu Odboru ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy, o který v roce 2009 požádala firma Ochrana podzemních vod, s.r.o. Slivenec doposud žádnou naučnou stezku neměl, ačkoli obec samotná i její okolí skýtá velké množství kulturních (kostel, dvůr křižovníků, statky, křížky apod.) a přírodních památek prvořadého významu. Největší význam měla a má těžba sliveneckého mramoru, kterou chce naučná stezka přiblížit obyvatelům Prahy, především Prahy 5, kteří využívají tuto část hlavního města jako výletní místo. První část naučné stezky je dlouhá cca 3,5 km a je vhodná i pro cyklisty. Vede od kostela ve Slivenci k obecní louce nad lomy Na Cikánce, kde se stále těží slavný slivenecký mramor. V dalších etapách se předpokládá prodloužení naučné stezky do Radotína a zpět přes Slavičí údolí do Velké Chuchle a do Slivence tak, aby stezka byla okružní.

Zatím má naučná stezka prvních sedm tabulí, které popisují následující zajímavosti:
1. Historii Slivence a kostel Všech Svatých – jeden z nejstarších vesnických kostelů v okolí Prahy se vzácnými vitrážemi
2. Historii a působení Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou, jediného českého církevního řádu, kterému obec a lomy dříve patřily
3. Statky a venkovský život ve Slivenci popisuje třetí zastávka, která je v ulici K Lochkovu.
4. Tabule nazvaná Křížky a použití sliveneckého mramoru připomíná sedm křížů, které v obci stávaly a stojí dodnes, i když jinde. Kromě toho jsou zde vyjmenovány hlavní příklady použití sliveneckého mramoru v Praze a okolí.
5. Nová výstavba ve Slivenci popisuje změny, ke kterým došlo v rozvoji obce po roce 1974, kdy se Slivenec stal součástí Prahy.
6. Tabule Pražský okruh a rozvodna se věnuje dobře viditelným stavbám na západě Slivence
7. Tabule nazvaná Slivenecký mramor popisuje tento slavný dekorační kámen, geologii ložiska v lomu Na Cikánce a historii a současnost těžby sliveneckého mramoru.

Mapka naučné stezky se zakreslením zastávek je na každé tabuli. Případné náměty a připomínky k jednotlivým tabulím lze posílat na mailovou adresu cizek.j@opv.cz.

RNDr. Jiří Čížek