Úřad městské části Praha-Slivenec
K Lochkovu 6, 154 00 Praha 5 - Slivenec
tel: 251 818 044, 251 813 754, fax: 251 811 587
e-mail: slivenec@praha-slivenec.cz, posta@praha-slivenec.cz




 

Úvodní strana  Městská část Praha-Slivenec  >  Historie a současnost MČ

Historie a současnost MČ Praha-Slivenec
 
Historický přehled - Slivenec
Předhistorická doba – Archeologické nálezy počínají paleolitickými pazourky. Z pozdní doby kamenné byl zjištěn kostrový hrob šňůrové keramiky, knovízskou kulturu prokazují kulturní jámy se soudobou keramikou. Z hradištní kultury byly nalezeny záušnice, kostrový hrob a nádobka ze slovanského hrobu.

Historická doba
1253 – Král Václav potvrdil Slivenec špitálu sv. Františka
1257 – Přemysl Otakar II stvrdil kostel ve Slivenci špitálu sv. Františka
1361 – Křížovníci koupili nedaleký mlýn na Vrutickém potoce
1364 – Připomínán ve Slivenci kněz Mikuláš Pegold
1389 – Zaznamenáno věnování pro slivenecký kostel
1445 – Koupeno dědictví ve Slivenci Vavřincem, otcem Svachovým.
1514 – „k sestře své Dorotě, kteráž bydlí pod Slivencem ve mlýně“ (Arch. český)
1539 – Gerichtsbuch der Spitalfelder jmenuje grunt Vňak Potměšila, Husákův, Liškův, Rubášův a Vaňka Ječměního, tedy celkem 5 gruntů
1610 – Kniha urbární zachycuje 17 jmen hospodářů. V dalším poznamenává , „při té vsi je skála červeného mramoru“. Nedaleko té skály jest mlýn, slove Horův, kterýž vrchnosti náleží …“
1618 – kniha gruntovní a zápisná jmenuje 29 hospodářů, z nichž v jedné generaci od r. 1583 do r. 1615 je asi 16 hospodářů včetně krčmy a mlýna, dále jsou zaznamenány nové majetkové změny do r. 1621
1620 – Anna Pfefferkornová koupila od odbojných stavů ves celou s podacím kostelním, mlýnem a mramorovým lomem.“
1621 – Ves byla řádu opět vrácena
1622 – „Správa o špitálu…“ jmenuje 17 hospodářů včetně mlynáře. Na fol. 36 b poznamenává, že „při též vsi… jest skála červeného mramoru. Nedaleko skály jest mlýn slove Horní, kde rýž vrchnosti náleží. ….jest podací kostelní zádušní kostela Všech Svatých…“
1617 – 1651 – Registra urbární vsi kapituly pražské zaznamenává grunt Václava Frecha, „od starodávna připouští se v obci k lesům v lesích k špitálu náležejících,“ který pak svévolně ze vsi odběhl a z gruntu rozprodal všechny věci. Opuštěný grunt „jakožto odběžný“ byl preláty vysazen Pavlu Novotnému r. 1628.
1654 – Tereziánský katastr zaznamenává „z časů první visitace“ u 18 usedlostí (k r.1714)“dřívějších hospodářů „(k r.1654) celkem 13. U panských chalup(s jednou výjimkou) dřívějšího hospodáře neuvádí.
1660 – Kniha popisů poddaných zapisuje 17 objektů, z tohoto je 12 gruntů, 4 chalupy a 1 mlýn.
1666 – Křížovníci vystavěli dvůr a poplatnou chalupu.
1714 –  Tereziánský katastr jmenuje 18 hospodářů, z nichž 10 má 50 – 84 str. polí ostatní pouze pod 30 str.
1785 –  Josefinský katastr vypisuje 32 popisných čísel, z nichž čp.8 je vrchnostenský dvůr, čp.6 škola, čp.22 pastouška. Ostatní jsou označeny pouze jako dům.
1787 –  Slivenec, majetek Křížovníků, je uveden v seznamu panství, na nichž se má zpracovat abolice. Toho roku se začalo s přípravnými pracemi.
 
1825 –  Eichlerova sbírka zaznamenává 46 domovních čísel a 488 obyvatel. Ve vsi je kostel Všech Svatých, škola, panský dvůr, řeznictví, hostinec, mlýn půl hodiny severně vzdálený a lom na mramor. Mlýn má popisná čísla 38,39 a 45, žije zde 19 duší.
1845 –  Sommer zaznamenává 49 domů a 419 obyvatel.
1900 –  Ve vsi je 163 domů a 886 obyvatel. Uváděny samoty Na Kurandě, Na Skále, Cikánka (hostinec) a Horův mlýn.
1921 –  Slivenec má 121 domů a 1222 obyvatel.

Urbanistický vývoj
Nepočítáme-li údobí lovců s pazourkovými nástroji je trvalé osídlení zdejší krajiny prokázáno archeologickými nálezy od mladší doby kamenné a pokračuje až do doby hradištní. Pro toto osídlení měla nepochybně velký význam dálková komunikace, která od Berounky přes Lochkov směřovala k severu na dejvicko-bubenečskou oblast a pražské brody. Byla to jedna z cest, které navazovaly na Zlatou stezku vedoucí přes Mníšek a Brdské hřebeny k Berounce, kde se vyhýbala bahnité její deltě a inundovanému údolí Vltavy, které bylo ostatně uzavřeno pod Barrandovem až do barokního období skalou. Proto volila trasu náhorní plání přes Slivenec na Klukovice a Bučovice. Ve Slivenci procházela cesta těsně na pokraji rokle spadající k Chuchli. Na západ odtud vedla cesta k Řeporyjím a Ořechu, na východ odbočovaly cesty k Malé a Velké Chuchli a na Hlubočepy.

První historické zprávy počínají poměrně pozdě, až po polovině 13. stol., kdy je ves nazývána „villa“. Krátce na to (r.1257) je první zpráva o kostelu, který někdy v těchto letech byl postaven. Ves patřila křížovníkům u špitálu sv. Františka v Praze, za husitských válek jim byla konfiskována, ale v první pol. 16. století se opět objevuje v jejich záznamech. Jinak jsou zprávy z těchto dob velmi kusé a nedávají představu o rozsahu a dispozici vsi.

K r. 1539 jsou zachovány první konkrétní údaje o vsi, které zaznamenávají 5 gruntů. Nemáme ale jistotu zda tyto zprávy jsou úplné, neboť o necelých sto let později (r.1610) urbární kniha zaznamenává již 17 hospodářů. Zde jsou uváděny již mramorové lomy a mlýn, jenž je prvně připomínán již r. 1361, což je jedna z nejstarších zpráv o mlýnu v pražském okolí. Počet sedmnácti hospodářů je zaznamenán ještě na počátku třicetileté války a v současné době je připomínán jeden grunt poplatný pražské kapitule, takže při složitosti feudálních poměrů není jasné, zda to byl jeden ze sedmnácti gruntů špitálu sv. Františka nebo zda jich bylo celkem osmnáct.

Tereziánský katastr zaznamenává totiž k r. 1714 osmnáct usedlostí a zpětně k r.1654 jich uvádí třináct, takže válečná devastace se projevila i ve Slivenci.

Ve třetí čtvrtině 17 stol. vybudovali zde křížovníci velkostatek. Do té doby nenacházíme nikde zmínku o poplužním dvoru a zřejmě celá ves se skládala z poplatných selských gruntů. Josefinský katastr zaznamenává těsně před tím, než byla provedena raabisace, 32 popisných čísel. Údaje z Eichlerovi sbírky k r. 1825 ukazují, že raabisace neměla zde velký rozsah jako v jiných obcích, velkostatek svým pozdním založením a poměrně nevelkou devastací vsi za třicetileté války v sobě nesoustředil tak podstatné části zemědělských fondů vsi, neboť počet domů v tomto období vzrostl pouze o čtrnáct, což není příliš zvýšené nad přirozený přírůstek obvyklý v této době.

Velký vzrůst obce přinesla až nová doba, ovšem na jiném podkladě než zemědělském, ovlivněném mramorovými lomy.

Slivenec je situován na vrcholu údolí, které od vsi spadá na východ k Vltavě. Jádro vsi je v širokém úžlabí svahu těsně nad strží údolí. Dálková cesta prochází východní částí obce v místech kde půdorys neměl možnost dále se rozvíjet z terénních důvodů, a proto se šířil na západ od svahu. Trasa dálkové cesty je porušena usedlostí čp. 32, která je barokního založení z doby, kdy cesta již pozbyla svůj význam. Východní vjezd do obce směrem od Lochkova ještě na katastrálním plánu z r. 1840 zřetelně naznačuje její prvotní směr.

Centrum vsi s kostelem je od dálkové cesty nezvykle vzdáleno, což bylo asi zapříčiněno původním hrazeným dvorcem, či osadou, který zde předpokládáme podle výsledků arch.bádání a analýzy plužin jenž svou východní stranou přiléhala k cestě, na severu byla ohraničena potokem a na jihu cestou. Rozrodem rozpadl se dvorec ze svého rodového základu na individuální hospodářství sousedské občiny, ke kterým přibyly záhy usedlosti na druhé straně cest, severně a jižně dvorec obcházející, neboť území dvorce nebylo tak rozsáhlé,aby postačilo v individuelních gruntech zvládnout poměrně velký rozsah polností. Tím se vytvořilo na západě nové centrum vsi stranou dálkové komunikace, které bylo nadto zdůrazněno po polovině 13. století, založením farního kostela.

Rozsah středověké vsi a rozmístění jednotlivých gruntů nelze zatím ze stávajících pramenů specifikovat. Pět gruntů zaznamenaných k r. 1539 nelze pro značné censury v pramenech spolehlivě lokalizovat podle jmen držitelů.

Významným činitelem v půdorysu vsi byl rybník a potok, které zabíraly v severní části značné plochy a cesta se jim musela obloukem vyhýbat. Plynulý oblouk cesty, který počíná u čp. 13, byl pak u čp. 18 přerušen vestavěním gruntu (později rozpadlého na čp.20 a 23ú, ale severní hranice parcel dosud naznačuje její původní trasu. Upravení vodních poměrů dovolilo později tento vyježděný prostor zastavit.

Kostel je situován ve svahu nad starým jádrem vsi, mimo jeho obvod a jeho položení ve vidlici cest naznačuje, že při jeho založení byl půdorys obce již zhruba vytčen.

Na severní i jižní stranu vsi navazují záhumenkové plužiny, které však v jižní části nejsou vyvinuté neboť zde jejich založení bránil starý stav a systém cest. Podle toho je zástavba této strany starší než strany severní, kde systém záhumenkových plužin je uplatněn. Mezi těmito plužinami před gruntem čp.17 vedla místní cesta do Holyně, která byla dalším důvodem k vyježdění oblouku uliční čáry u rybníka. V severní části jsou uliční čáry také nepoměrně pravidelnější než v části jižní.

Podle záhumenkových plužin je možno zjistit půdorys obce z doby před třicetiletou válkou a přibližně lokalizovat tehdejších sedmnáct gruntů. Později došlo k dalšímu drobení těchto gruntů a k zásahu způsobeném panským velkostatkem (čp.8) a ovčínem (čp.9). Plužiny převážně ukazují ještě na starý základ úsekového dělení a prokazují tak znovu staré založení vsi. Dalším vývojem došlo k dělení plužin, v některých částech jsou krátké tratě vytvořené ze zcelených úseků buď v době vzrůstu vsi (v souvislosti se založením záhumenkových plužin) nebo z období velkostatku, případně jako raabisace.

Slivenec je typem shlukové vsi vyrostlé dlouhodobým postupným vývojem ze starého jádra dvorce situovaného na významné cestě, která však z místních terénních podmínek se odklonila od této trasy a vytvořila si vlastní samostatné centrum. Z původní řadové zástavby jednotlivých dvorů vznikla vývojem v některých úsecích i souvislá uliční zástavba.

Charakteristické pro mladší část vsi je situování stodol hluboko v záhumenkách za dvory, které obvykle souvisí se záhumenkovými plužinami. Protože však ve Slivenci tyto záhumenkové plužiny nejsou zcela typické, ježto jsou založeny až druhotně v místech již kultivovaných a jednotliví hospodáři mají svá pole i mimo tyto záhumenkové plužiny, nelze jimi systém stavení zcela bezpečně spojovat a nutno spíše přičíst bezpečnostnímu opatření proti požárům.

Závěr barokního údobí a klasicismu nepřinesl do komposice obce podstatných změn. Po vyčerpání stavebních možností uvnitř vsi byla nová stavení zakládána při východně opuštěné staré cestě.

Novodobá domkářská výstavba vytvořila pak samostatné kolonie mimo vlastní ves na jih a severovýchod od starého centra, řízena předem připravenou parcelací. Její roztříštěnost prokazuje však nepromyšlenost celé akce.

Poznámky: V grafickém vyhodnocení vzhledem k tomu, že se zatím nepodařilo určit blíže rozsah gotické výstavby zaznamenává se nejstarší prokázaná zástavba období renesančního.



Význačnější stavby

  • Kostel
  • čp. 53 - Bývalý špýchar upraven jako činžovní dům. Dvoupatrový, 3x2 osy. Kolem pol. 19 století.
  • čp. 8 - Dvůr. Datován ve štítu r. 1860.
  • čp. 18 - Hospodářství. Obytné stavení přízemní. Profilovaná římsa, sedlová střecha. Průčelí dvouosé. Brána do dvora zaklenuta polokruhem. Římsa zvlněna. V nadpraží malá nika 19 století.
  • čp. 26 - Hospodářství. Polokruhem zaklenutá brána se zdůrazněným hlavním klenákem. V náběhu oblouku úseky římsy. Hlavní římsa nad branou vyklenuta. Obytná stavení přízemní. Oprava r. 1907. Původ 19 století.

Z materiálů Státního ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů v Praze

 
Historický přehled - Holyně
 
 


Předhistorická doba
• Archeologie zjistila kostrový hrob lidu, šňůrové keramiky

Historická doba

1088 • Vratislav daroval vyšehradské kapitule zemi pod jeho popluží
1222 • Připomínaná ves s poplužím vyšehradského kostela
1253 • Král Václav potvrdil špitálu sv. Františka ves Holyň
1342 • Pozemky v Holyni náležely zbraslavskému klášteru
1430 • „ villanis de Sliwenecz et Holina“
1443 • připomínán Pavel z Holyně
1539 • Gerichtsbuch der Spitalfelder zaznamenává čtyři usedlosti, 1 mlýn 1610 • Kniha urbární jmenuje 7 hospodářů. Ze mlýna pan Matěj Klukovský.
1618 • Gruntovní kniha zaznamenává 6 usedlostí a mlýn Matěj Klukovský slove Berkovský
k r. 1617, Markyta Plančárka na statek po manželu Václavovi k r. 1583, Martin Turek jinak po statku Duchek k r. 1616, Mikuláš Bříško na statek po otci k r. 1613, Matěj Klukovský, měštěnín Nového města pražského na statek od Jana Kopáče k r. 1613, Jan Kopáč na chalupu nově vystavenou, Matěj Klukovský na mlýn slove Rohlovský od Řehoře mlynáře na druhé straně k r. 1598.
1620 • Matěj Klukovský koupil od odbojných stavů celou ves s příslušenstvím, která patřila
špitálu křížovníků.
1622 • „Správa o špitálu…“ jmenuje 6 hospodářů, z čehož Matěj Klukovský „ ze mlýna slove
Voglova.“
1654 • Berní rula citovaná terez. katastrem jmenuje 4 hospodáře, z čehož jedna panská
chalupa.
1660 • Kniha popisů poddaných jmenuje 3 grunty a 2 chalupy
1714 • Tereziánský katastr jmenuje 11 hospodářů, z toho u 3 gruntů a u 1 panské chalupy se
odvolává na staré hospodáře k r. 1654, ostatní jsou zřejmě stavení nová.
1785 • Josefinský katastr zaznamenává 17 objektů, ale 18 popis. čísel, vynechává čp. 5.

Čp. 4
je obecní pastouška, ostatní objekty jsou jednoznačně označeny jako dům.
1825 • Eichlerova sbírka uvádí 26 domovních čísel a 274 duší. Dále hostinec a mlýn s
popisným číslem 20, ve kterém žilo 8 lidí. Obklopen malými políčky a malými domky se zahrádkami.
1829 • Eichlerova sbírka doplňuje počet na 27 popisných čísel 1845 • Sommer zaznamenává 30 domů a 190 obyvatel. Dále jmenuje mlýn. 1890 • Ottův sl. naučný zaznamenává 37 domů a 268 obyvatel. Připomíná kapli.
1921 • V Holyni je 49 domů a 385 obyvatel.


Urbanistický vývoj

Holyně leží v krajině osídlené od mladší doby kamenné. Archeologické nálezy zaznamenaly zde zatím jen hrob lidu šňůrové keramiky, ale podle toho nelze vyloučit sídliště z dob pozdějších, neboť zde nebyl proveden systematický průzkumů
Ze starých cest prochází vsí cesta z Hlubočep na Řeporyje a Ořech. Cesta z Klukovic do Slivence míjí ves po východní straně.
Historické zprávy počínají darováním půdy pod jedno poluží vyšehradské kapitule k r. 1088. Ve 13. stol. dostává se ves ke křížovnickému špitálu sv. Františka v Praze. Ve 14. století náležely zde nějaké pozemky zbraslavskému klášteru. V husitských válkách byl církevní majetek zřejmě konfiskován Pražany. Tyto prameny však nedávají dostatečných informací o rozsahu a formě vsi.
V I. pol. 16. století zaznamenávají zde prameny mlýn a 3 grunty, ale nemáme jistotu, zda tento seznam je vyčerpávající. Pravděpodobně se jedná o grunty čp. 1, nebo 3, 2 a 6. Prameny z počátku 17. století ( Urbární kniha z r. 1610, Purkrechtní kniha Zbraslav. z r. 1618 a „Správa o špitálu..“) zaznamenávají shodně 6 gruntů a mlýn. Jedním z gruntů je nově postavená chalupa Jana Kopáče, který přenechal svůj statek Matěji Klukovskému. K roku 1622 je Klukovský uváděn ještě dvakrát, ale v roce 1660 je místo 6 uváděno již jen 5 gruntů, to znamená že dva dvory Matěje Klukovského byly již spojeny. Nová Klukovského chalupa je zřejmě čp. 5, vestavěná do „obecního pozemku“ vedle pastoušky čp. 4. Grunt čp. 3 byl vystavěn rovněž dodatečně někdy mezi r. 1539 a 1610.
Berní rula citovaná tereziánským katastrem zaznamenává pouze 4 usedlosti, vynechává majetek někdy Matěje Klukovského, který byl asi veden jako dominikální.
Terez. katastr mimo 4 usedlostí uváděných k r. 1654 zaznamenává 7 usedlostí nových. Josefinský katastr zapisuje již 18 popisných čísel. Ves se rozrůstá celkem bez zvláštní problematiky v sousedství starého jádra.
Na stávající osnovu navázalo klasicistní údobí první pol. 19 stol. domkářskou výstavbou, stejně tak jako novodobá zástavba, která zaplnila vidlici cest směrem ke Slivenci.

Holyně leží na severním svahu náhorní plošiny, spadající k Dalejskému potoku, nad strží, která těsně pod vsí několika rameny klesá do Dalejského údolí. Jedno z ramen strže tvoří západní hranici jádra vsi a dodává mu z této strany pevnostní charakter.
Jádrem vsi je opět útvar oválného půdorysu, který můžeme přičíst původnímu hrazenému dvorci či osadě, jež rozdělením v nepravidelných, zalomených parcelačních čárách se rozpadl na čp. 2 a 6. U dálkové cesty z Hlubočep na Řeporyje byl k němu ještě přistavěn grunt čp. 1. V dělení původního dvorce byl ve středověku ještě jeden grunt, který pak zanikl sloučením 2 statků Matějem Klukovským.
Na východní straně původního dvorce je vyježděné trojúhelníkové prostranství, s obloukovými nájezdy z cesty, jaké často u těchto půdorysů nelézáme. Pravděpodobně půda hospodářsky bezvýznamná dovolovala toto široké vyježdění, které původně nebylo návsí, protože netvořilo ucelený a obestavěním uzavřený prostor.
Do tohoto prostoru či spíše trojúhelníku daného vyježděním u dálkové cesty byl položen grunt čp. 1 a 3, při čemž lze bez pramenů těžko určit, který z nich je starší. Zdá se, že dříve byl vybudovaný grunt čp. 3 a usedlost čp. 1, že dostatečně uzavřela cestu na Slivenec. Není vyloučeno, že tato usedlost byla dříve průjezdná, třeba jako kovárna (obdobná situace ve
Stodůlkách a Ruzyni). Těsně k jádru vsi byla přistavena do „obecního pozemku“ druhotné návsi ještě chalupa čp. 5 a pastouška čp.4.
Poloha pastoušky v centru vsi ukazuje na prvotní situaci, kdy půdorys vsi byl omezen na právě popsané zastavění.
Teprve na konci 17. a v poč. 18. století bylo založeno dalších 7 usedlostí na východní straně druhotné návsi, opět v nepravidelném parcelačním dělení a ve zcela nejednotné a ostře zalamované uliční čáře, a dále na druhé straně dálkové komunikace, rovněž s nepravidelným situováním. Tím bylo centrum vsi uzavřeno a nedovolilo další výstavbu, takže nové chalupy musely hledat již druhé pořadí (čp. 10) a okraj půdorysu (čp.7 a 16,17,18,19,21).
První polovina 19. století pak mimo 2 chalup na jihozápadu vsi vytvořila ucelený prostor v řadové oboustranné zástavbě na ostrohu nad vidlicí rokle.
Plužiny obce jsou převážně dělené úseky, vzniklé rozdělením nepravidelných úseků různých velikostí a tvarů, často čtvercových, na užší rovnoběžné pásy. Ve východních částech jsou scelené úseky, předělené dodatečně v tratě. Tvary polí potvrzují tedy starý, předkolonisační původ vsi.
Půdorys obce vyrostl z hrazeného dvorce či osady hradištního původu, rozpadlého vývojem na několik gruntů. K tomuto jádru připojila se pak východní část vsi živelnou, neplánovitou výstavbou vzrůstající postupným načítáním. Stejný charakter má i jihozápadní centrum. Pouze severní výběžek, dílo 19. století, zachovává přibližně přímou uliční čáru, pravidelné řazení domů kolmo k ulici a pravidelnost prostoru i disposice. Novodobá výstavba v klínu cest na Řeporyje a Slivenec organizuje domkářskou výstavbu se zahrádkami do pravidelných ulic vytyčených již regulačním plánem.


Význačnější stavby

Kaplička na návsi.
-pseudo-románsko-gotická z roku 1861

Č.1.Hospodářství
- brána do dvora zaklenuta polokruhem s nadpraží římsou uprostřed segmentovitě vyklenutou. Obytné patrové stavení s 3 x 3 okenními osami. Pásová patrová a profilovaná hlavní římsa. Střecha valbová. První pol 19. století.

Č.5.Hospodářství
- budovy jsou nové. Brána do dvora je zaklenuta polokruhem s malými nikami ve cviklech nad sebou. Před pol. 19. století.

Č.11
- patrová budova se sedmiokým průčelím. Boční strana bývala dvouosá, nyní má okna spojená. Na hřebeni valbové střechy je umístěna vížka. Římsa profilovaná, po. 19. století.


Č.12 Hospodářství
- brána do dvora je zaklenuta polokruhem. Přízemí obytný dvůr s dvouosým průčelím a bokem šestiosým. Okna rámují ploché lišty. Některá z oken jsou zvětšena. Římsa fabionová, střecha valbová. Vjezd do stodoly zakončen segmentem s fabionovou římsou. První po. 19. století.


Materiály poskytnuty:


Státním ústavem pro rekonstrukci památkových měst a objektů v Praze
Atelier pro výzkum historické architektury a urbanismu

Slivenec

První zmínky o Slivenci a jeho významné poloze je možno nalézt v citátech, ve kterých se uvádí: "V 11. století se připomíná hlavní obchodní cesta z Prahy do Bavor přes Slivenec a Radotín, kde byl přívoz přes Berounku k Mokropsům, průsmykem Všenorským a "Zlatou stezkou" do Bavor, po níž se vozila do Čech sůl. První písemnou zprávu o obci Holyni nalézáme v donační (darovací) listině krále Vratislava I. datované k r. 1088. V ní tento panovník obdařil kostel Vyšehradský bohatou nadací, v níž je též uvedena vesnice Holin. Další písemné zprávy o obou obcích dokazuje listina z r. 1253, v níž král Václav I. stvrzuje, že obce Slivenec a Holyně daroval řádu Křížovníků, kterým tyto patřily od této doby do roku 1848. V r. 1891 proběhlo sčítání lidu, které stvrzuje, že Slivenec měl 834 obyvatel a Holyně 267 obyvatel. V dalším období byl Slivenec a Holyně vedeny jako samostatné obce, v roce 1974 byly připojeny k Praze. Těžba sliveneckého mramoru probíhá již od 13. století. Červeným sliveneckým mramorem je ozdoben např. Zbraslavský kostel. Slivenecký mramor byl použit i jako základní kámen při stavbě Národního divadla, kam byl přivezen 16. května 1868.


Pamětihodnosti: Slivenec: slivenecký kostel postavený ve 13. století ve stylu ranné gotiky. Je zasvěcen "Všem svatým". Podle původních nákresů byl v r. 1889 opraven architektem Barvitiem. Hlavní oltář je ze dřeva a byl zhotoven roku 1901 řezbářem Petrem Buškem ze Sychrova, vzácné jsou varhany postavené varhaníkem Schiffnerem v r. 1886 a znak Křižovníku s uvedeným letopočtem 1693. Velmi vzácné vitráže v oknech kostela ze 14. století byly vyjmuty a nahrazeny kopiemi, originály je možno vidět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Holyně: kaplička byla postavená r. 1861 paní Marii Novotnou a je zasvěcena sv. Janu Křtiteli. Kaplička je obdélníková s valenou klenbou a okny v bocích. Dva přírodní parky: na jihu a východě Radotínsko-Chuchelský háj, na severu Prokopské a Dalejské údolí.