Úřad městské části Praha-Slivenec
K Lochkovu 6, 154 00 Praha 5 - Slivenec
tel: 251 818 044, fax: 251 811 587
e-mail: slivenec@praha-slivenec.cz, posta@praha-slivenec.cz




 

Úvodní strana  Městská část Praha-Slivenec  Základní informace o MČ

Základní informace o MČ Praha-Slivenec
další mapy, plány, letecké snímkyMěstská část Praha - Slivenec
se nachází v jihozápadní části Prahy. Leží na náhorní planině nad Prokopským, Radlickým a Chuchelským údolím, v převážně zemědělské krajině. MČ Praha-Slivenec se skládá ze dvou částí - Slivenec a Holyně.

Na východě katastrálního území Slivenec se nachází přírodní park Radotínsko-Chuchelský háj, na západě pak chráněná krajinná oblast Český kras. Severní část Holyně spadá do přírodního parku Prokopského a Dalejského údolí.

Slivenec je již od roku 1974 součástí hlavního města Prahy. Díky své výhodné poloze a snadné dostupnosti centra města je vyhledávanou lokalitou pro bydlení. Dopravní obslužnost je zajišťována autobusovými linkami MHD a dnes již také napojením na novou tramvajovou trať na sídlišti Barrandov a dále pak na trasu metra B.


Stručná historie:
První zmínky o Slivenci a jeho významné poloze je možno nalézt v citátech, ve kterých se uvádí: "V 11. století se připomíná hlavní obchodní cesta z Prahy do Bavor přes Slivenec a Radotín, kde byl přívoz přes Berounku k Mokropsům, průsmykem Všenorským a "Zlatou stezkou" do Bavor, po níž se vozila do Čech sůl". První skutečně zachovalou písemnou zprávou o vsi je však až listina z r. 1253, v níž král Václav I. stvrzuje, že obce Slivenec a Holyně daroval řádu Křížovníků, kterým tyto patřily od této doby do roku 1848.
První písemnou zprávu o obci Holyni nalézáme v zakládající listině vyšehradské kapituly, které král Vratislav II. při jejím založení v roce 1088 daroval bohaté prebendy. Obec Holyň je tam jmenována nepřímo ve tvaru Nagolini, tj. Na Holyni.

Obce Slivenec a Holyně byly vždy vedeny jako samostatné obce, v roce 1974 byly připojeny ku Praze a spojeny do jedné městské části.

Slivenecký mramor:
Těžba sliveneckého mramoru probíhá již od 13. století. Červeným sliveneckým mramorem je ozdoben např. Zbraslavský kostel. Slivenecký mramor byl použit i jako základní kámen při stavbě Národního divadla, kam byl přivezen 16. května 1868.
Pamětihodnosti:  
Slivenec: slivenecký kostel postavený ve 13. století ve stylu ranné gotiky. Je zasvěcen "Všem svatým".
Podle původních nákresů byl v r. 1889 opraven architektem Barvitiem. Hlavní oltář je ze dřeva a byl zhotoven roku 1901 řezbářem Petrem Buškem ze Sychrova, vzácné jsou varhany postavené varhaníkem Schiffnerem v r. 1886 a znak Křižovníku s uvedeným letopočtem 1693. Velmi vzácné vitráže v oknech kostela ze 14. století byly vyjmuty a nahrazeny kopiemi, originály je možno vidět v Uměleckoprůmyslovém muzeu.
Holyně: kaplička byla postavená r. 1861 paní Marii Novotnou.
Je zasvěcena sv. Janu Křtiteli. Kaplička je obdélníková s valenou klenbou a okny v bocích.
 Základní statistické údaje
   Katastrální výměra [ha] 758 ha
   Počet obyvatel k 1.10.2010 2726
   V aktivním věku (18-62 let) 1650
   Pošta ano
   Zdravotnické zařízení ne
   Policie ne
   Městská policie ano
   Kanalizace (ČOV) ne
   Vodovod ano
   Plynofikace ne
   Škola ano
   Mateřská škola ano
 

 Letecké snímky

kliknutím zvětšíte
kliknutím zvětšíte
Slivenec, Holyně v roce 2008
foto Jas Air